Yukarı Çık
10 Mar

Sarı Yakalı’ya Tatil Planlarını Hızlandıracak Avrupa Lezzetleri Vol.3

fiorentina

Sarı Yakalı tatilini, deneyimleyeceği lezzetlere göre seçer!

Bu lezzetlerin fotoğraflarına bakarak uçak bileti araştırmaya başlayabilirsin 🙂

Fiorentina Steak

florentine

Fotoğraf: foodnetwork.com/

Floransa Bifteği, en iyisini Floransa ve çevresinde yiyebileceğin muhteşem bir lezzet! Dananın sırtından “T” şeklinde çıkarılan etin marinede bekletildikten sonra odun kömüründe pişiriliyor, orta kalınlıkta dilimlere ayrılarak servis ediliyor. Yanında bir kadeh Merlot ile bir “Fiorentina Steak” yemek ne kadar iyi olurdu Sarı Yakalı! Bir etin gelebileceği son nokta olan Fiorentina’yı Floransa’da Buca Lapi‘de yiyebilirsin. Bu restorana tekrar dönmek isteyeceğin garanti.

İspanyol Omleti

spanish tortilla

Fotoğraf: foodnetwork.com/

İspanyol mutfağına özgü bir omlet türü olan Spanish Tortilla, İspanyollar’ın yumurta, patates, soğan ve sarımsak karıştırıp, yağda kızartmalarıyla ortaya çıkan enfes bir lezzet. Bunu yalnızca kahvaltıda değil, her öğünde yiyebilirsin. Barselona’ya giden Sarı Yakalılar için tavsiyemiz De Tapa Madre adlı mekanda Spanish Tortilla’yı denemeleri. Bu lezzet başını döndürecek!

Pinchos

Pinchos

Fotoğraf: wikimedia.com/ Tamorlan

Yine İspanyollara ait bir yemekteyiz! Ekmeğin üzerinde muhteşem bir zeytinyağının gezdirdikten sonra deniz mahsüllerinin dizildiği, bir (veya birkaç!) kadeh Sauvignon Blanc ile geceni unutulmaz kılacak lezzetteki Pinchos’lar, bildiğimiz tapasların farklı bir konsepti. Baharda San Sebastian’a gitmek isteyen Sarı Yakalılara leziz bir önerimiz var: Pinchos barlara gitmeleri ve tüm gecelerini yeni insanlarla tanışıp, çeşit çeşit pinchoslar yiyip orada geçirmeleri! Txepetxa‘ya bayılacaksın; harika bir pinchos deneyimi için burası senin yerin!

Sachertorte

Sacher torte

http://dolcefooda.blogspot.com.tr/

İlk gördüğünde klasik bir çikolatalı pastaya benzeteceğin, ancak tadına bakınca “gerçekten dedikleri kadar varmış! diyeceğin Sacher Torte, Avusturya’ya özel bir tatlı. Ortasında kayısı marmelatına benzeyen bir malzeme bulunan bu tatlının gerçek sahibi ise 1832’de yalnıza bir genç aşçı adayı olan Franz Sacher. Bu tadı bir kez deneyimlediğinde tekrar Viyana’ya gitmek isteyeceksin Sarı Yakalı! Viyana’da yer alan Demel adlı tarihi cafede unutamayacağın bir Sacher Torte yiyebilirsin. Burayı mutlaka not al!

Gulaş Yemeği/Çorbası

goulash-corbasi

Fotoğraf: taste.com.au/

Asıl Budapeşte asıllı, Avusturya’daki kayak tatillerinin vazgeçilmezi olan Gulaş Çorbasını içmek için hala geç değil! Sabah erken kalkıp, saatlerce kayak kayan Sarı Yakalı’ların mutlaka denemesi gereken bir lezzet. İçerisinde et, patates ve çeşitli sebzelerin bulduğu bu harika lezzet, hem yorgunluğa hem açlığa hem de soğuğa çok iyi geliyor. Dağın tepesinde Gulaş çorbası içmenin keyfi çok başka! Salzburg’a yolun düşerse Mozart’ın evini gezdikten sonra Zum fidelen Affen‘de bu çorbayı içmeni tavsiye ederiz.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın