Yukarı Çık
31 Ağu

Seyahat Anılarını Ölümsüzleştirmek İçin 5 Öneri

travel - analog 2 - pexels.com

Zamanın su gibi akıp geçtiği o tatilde yaşadıklarının daima seninle kalmasını ister misin?

Türkiye’nin bir sahil kasabasında ya da dünyanın bambaşka bir köşesindeki o şehrin sokaklarında… Haftalarca hayalini kurup bir anda sonuna geldiğin, günler akıp geçerken binlerce güzel anı biriktirdiğin o tatili unutmayı hiç istemiyorsun değil mi? O zaman anılarını eşyaya, yazıya hatta sosyal ilişkilere dönüştürerek ölümsüzleştirebileceğini sakın unutma!

 

Analog Fotoğrafçılığa Dönüş

Fotoğraf: kinfolk.com | Kapak Fotoğrafı: pexels.com

Fotoğraf: kinfolk.com | Kapak Fotoğrafı: pexels.com

Akıllı telefonlarımızdaki kameralar profesyonel kameralara meydan okuyacak hale ve fotoğraflarımız Instagram gibi sosyal ve dijital platformlar sayesinde çok daha hızlı paylaşılacak hale geldi. Fakat bu durumun fotoğrafları çok daha hızlı tüketilebilir kıldığını, bu nedenle 10-15 yıl öncesindeki “anıları ölümsüzleştirmek” amacından çok “anıları tüketmeye” hizmet ettiğini düşünenler de az değil. Bu yüzdendir ki analog fotoğrafçılığa dönüş, nostaljik ve retro olanın çok daha değer gördüğü günümüzde hızlanmaya başladı. Amatör ya da profesyonel analog kameraların yanı sıra Instax Mini 8 gibi rengarenk polaroid kameralar ve Lomography kameraları gibi farklı konseptte fotoğraf yaratan kameralar da yeniden popülerleşmeye başladı. Sen de tüketilmiş anılar yerine ölümsüz olanlarını tercih ediyorsan kendine bir analog kamera edinebilirsin. En güzel tatil anılarını evinin duvarlarına asabileceğin gibi, alacağın eğitimler ve çıkacağın gezilerle fotoğrafçılık konusunda kendini geliştirebilirsin. Üstelik tüm bunların yanında, nasıl bir fotoğraf çektiğinin bilinmezliğinin yarattığı heyecan da var!

 

Seyahat Günlükleri

Fotoğraf: notonthehighstreet.com

Fotoğraf: notonthehighstreet.com

Bir seyahat günlüğü tutmanın yüzlerce farklı yolu var; üstelik bunların birçoğu yaratıcılığını konuşturmana, kendini dilediğince ifade etmene imkan veriyor. Bunun için ilk adım, tabii ki bir seyahat günlüğü edinmek. Seyahatlerinde yaşadıklarını hiçbir zaman unutmamak için anılarını satırlara dökebilir, sayfaları çizdiğin resimlerle, seyahatinin sana hatırlattıklarıyla süsleyebilirsin. Topladığın broşürleri, kartları, biletleri, peçeteleri hatta sokakta bulduğun her şeyi seyahat günlüğünün sayfalarına yapıştırabilirsin. Seyahatin sırasında yaşadıkların kadar o defteri doldururken aldığın hazzın da ölümsüz anıların arasına eklendiğini göreceksin. Alternatif olarak seyahatlerini tek bir açıdan hatırlamak, depolamak istiyorsan, sıradan bir seyahat günlüğü yerine Sanat Günlüğü, Yeme-İçme Günlüğü, Şarap Günlüğü gibi konsept günlükler tutabilirsin.

Seyahat günlüğü tutmanın ikinci ve çok popüler bir yolu daha olduğunu da tabii ki biliyorsun. Yaşadıklarını kendine saklamak yerine herkesle paylaşmak, aynı maceraya atılacak diğerlerine tavsiyelerde bulunmak için kendi blogunu açabilir, bir seyahat blogger’ı olabilirsin!

 

Kendinden Kartpostallar

Fotoğraf: thekiwihaslanded.com

Fotoğraf: thekiwihaslanded.com

Kendine seninle aynı yolu kat etmiş, üzerinde gittiğin şehrin ya da ülkenin izini taşıyan, üstelik orada yaşadıklarını ve hissettirdiklerini kendine not düştüğün bir hediye vermek kim istemez? Üstelik bunu yapmak, kendine alabileceğin en ekonomik hediyelerden biri… Gittiğin yerlerde bulacağın yüzlerce çeşit kartpostal arasında elbet kendi zevkine uyan, bulunduğun şehrin sana hissettirdiklerini yansıtan ya da orada yaşadığın özel bir ana göndermeler içeren birini bulman çok kolay olmasa da imkansız değil. Kartpostalın hem kendine yazacağın notları ve seyahatinde yaşadıklarını kendine anlattığın satırları hem de o ülkenin pulunu ve damgasını üzerinde taşıyacak. (Pulları nereden alacağın, pul satan dükkanların ya da postanelerin açık olduğu saatler ve kartını nasıl göndermen gerektiği gibi detaylar ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle kartpostalını yollayacağın anın hemen öncesine bırakmadan bu konuda ufak bir araştırma yapmayı sakın unutma.)

 

Dünyayı Gezen Sticker’lar

travel - sticker - etsy.com

Fotoğraf: etsy.com

Eski filmlerdeki, fotoğraflardaki tahta bavulları hatırlar mısın? Peki o bavullara yapıştırılmış, dünyanın farklı yerlerinin isimlerini, çizimlerini üzerinde taşıyan sticker‘ları? Bugünlerde bavullardan çok daha fazla yanımızda taşıdığımız, çok daha bizimle olan, çok daha bizi yansıtmasını istediğimiz eşyalarımız var, bilgisayarlarımız ve akıllı telefonlarımız gibi… Sen de dünyanın farklı şehirlerinden alacağın ve seyahatini en iyi şekilde yansıttığını düşündüğün sticker’ları bilgisayar ya da telefon kaplarına/kılıflarına yapıştırabilir, her gün, geri döndükten çok sonraları bile kendini o şehrin sokaklarında bulabilirsin!

 

Daima Sürecek Arkadaşlıklar

Fotoğraf: sandiegowinejournal.com

Fotoğraf: sandiegowinejournal.com

Seyahatlerde kurulan dostluklar hep sürer, farklı diyarlarda edinilen arkadaşlar hiç unutulmaz. Gittiğin farklı ülke ve şehirlerde sosyalleşerek, orada yaşayan insanlarla tanışıp sohbet ederek ya da senin gibi gezginlerle bir şeyler paylaşarak yepyeni arkadaşlar edinmeyi unutma. Onlar seni ziyaret ettikçe, birlikte dünyanın farklı köşelerinde yeniden bir araya geldikçe ya da dijital imkanları kullanarak bağınızı koparmadıkça onunla yaşadıkların sana hep ilk tanıştığınız o lokal barı, sokaktaki o bankı ya da o serin gecedeki kumsalı hatırlatacak!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın