Yukarı Çık
30 Eyl

Sonbahara Yakışan 5 Film

When Harry Met Sally

Sonbahar renklerinin ve duygularının etkisi altındaki bu filmleri izlemelisin!

Sonbaharın renklerinden birinin Filmekimi olduğunu söylemiş, önümüzdeki haftalarda kendini sinema salonlarına atarak izleyebileceğin birbirinden güzel filmler için önerilerde bulunmuştuk. Fakat koltuğa uzanıp, şarabını yudumlarken evinde film izleme keyfini de unutmadık! Hem de mevsime uygun önerilerle: Akıllara hemen Kasımda Aşk Başkadır ve New York’ta Sonbahar gelse de, sonbaharın renk paletini ve hüzünlü, melankolik havasını üzerine giyinen farklı türlerde birçok film var. İşte bunlardan bazıları:

sonbahar-filmleri-when-harry-met-sally

When Harry Met Sally… (Harry Sally ile Tanışınca) | 1989, Rob Reiner

Tüm zamanların en çok beğenilen romantik komedilerinden ve günümüzde bu türdeki filmlerin birçoğuna ilham veren When Harry Met Sally…,  bir kadın ve bir erkeğin arada cinsellik olmadan arkadaş olup olamayacağı sorusu etrafına kurulu. Yıllara yayılan hikayesi New York’un farklı yıllarındaki sonbaharlarda geçen filmde Meg Ryan ve Billy Crystal‘ın uyumu göz kamaştırıyor. Film seni bol bol güldürürken ve New York sokaklarının, Central Park’ın sonbaharın etkisi altındaki muazzam görüntüleri seni etkilerken, 80’ler sonbahar modasından örnekler de sana ilham verecek!

sonbahar-filmleri-dead-poets-society

Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği) | 1989, Peter Weir

Sınıfta geçen birçok sahnesiyle olduğu kadar Robin Williams‘ın unutulmaz performansıyla da akıllara kazınmış olan Dead Poets Society‘nin hüznünü kuvvetlendiren özelliklerinden biri de sonbahar renklerinin etkisi altındaki renk paleti. İdealist İngilizce öğretmeni John Keating’in öğrencilerine dünyaya farklı bir bakış açısından bakmayı öğretmesi ve bu yüzden yönetimle karşı karşıya gelmesini konu alan film birçok repliğiyle de sana ilham verecek.

sonbahar-filmleri-rushmore

Rushmore (Çılgın Liseliler) | 1998, Wes Anderson

Rushmore, birçoğumuzun favori yönetmenler listesinde üst sıralarda yer alan, absürd karakterleri, akıcı senaryoları ve benzersiz renk paletiyle gönlümüzü çalan Wes Anderson‘ın ilk filmlerinden biri. Ayrıca sonbahar biraz da okulların yeniden açılması, yeniden açılan okulda yeni bir yıla alışmak olduğu için mevsimin ruhunu üzerine giyen en özel filmlerden… Özel bir okulda geçen film, akademik başarısı pek parlak olmasa da tüm ders dışı aktivitelerde okulun yıldızı olan 15 yaşındaki Max’in maceraları, seni okul yıllarına geri götürecek!

sonbahar-filmleri-pieces-of-april

Pieces of April (Annemler Yemeğe Geliyor) | 2003, Peter Hedges

ABD’nin özel günlerinden biri olmasına rağmen maruz kaldığımız film ve diziler sayesinde oldukça aşina olduğumuz Şükran Günü, sonbaharla özdeşleşen kavramlardan. Katie Holmes‘ün kendini bir türlü beğendiremediği ailesini yemeğe davet eden genç bir kadını canlandırdığı Pieces of April da bu özel günün sinemaya en güzel yansımalarından biri. Evinde verdiği bu ilk davet ve memnuniyetsiz ailesi nedeniyle oldukça gergin olan April’ın hazırlıkları ve aile bireylerini bir sofra etrafında karşı karşıya getiren film, mizah ve dramı birleştiren o özel bağımsız filmlerden.

sonbahar-filmleri-sonbahar

Sonbahar | 2008, Özcan Alper

Sonbaharın hüznü ve yarattığı görkemli manzaralar ülkemiz sinemasında da zaman zaman yerini buluyor tabii ki. Özcan Alper‘in ilk filmi Sonbaharadını mevsimden almakla kalmıyor ve sonbaharın bir başlangıcın zıttı olan her şeyi temsil edişini, melankolisini ve veda ile özdeşleşmesini konu alıyor. Onur Saylak‘ın hayatının son günlerini geçirmek üzere tahliye edilen bir mahkumu canlandırdığı film, Karadeniz’in kıyıya vuran azgın dalgaları eşliğinde insan hayatını kutluyor. Günümüz Türkiye sinemasının iyi örneklerinden birini keşfetmek, ayrıca yaşamın güzelliğinin ve doğanın gücünün bir kez daha farkına varmak için bu filmi mutlaka izlemelisin.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın