Yukarı Çık
2 Şub

Sarı Yakalı Kışın Sanatla Isınır!

DSC_1875.NEF

Senin için, karlı ve soğuk günlerde içini ısıtacak etkinlik önerilerimiz var! 

Geçirdiğimiz zor günlere rağmen, sanatın birleştirici gücü bizi bir arada tutuyor, evden dışarı çıkıp sanatla, müzikle, tiyatroyla ve sinemayla buluşmak hepimize iyi geliyor. Şubat ve Mart aylarında şehir birbirinden ilham verici etkinliklerle dolup taşacak ve seni yine birbirinden değerli sanatçılarla buluşturacak. İşte bu ay için seçtiklerimiz…

 

16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali

Moonlight (2016, Barry Jenkins) | Kapakta: Everybody Wants Some! (2016, Richard Linklater)

Moonlight (2016, Barry Jenkins) | Kapakta: Everybody Wants Some! (2016, Richard Linklater)

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, her yıl olduğu gibi yine bağımsız sinemanın en iyilerini ve en ilham verici filmlerini bir araya getiriyor. Festivalin bu yılki galaları arasında öyle filmler var ki, seçim yapmakta zorlanacağın kesin: En İyi Film dahil 8 dalda Oscar adayı Moonlight, Danny Boyle’un heyecan verici uyarlaması Trainspotting‘in devam filmi T2, Brezilya’da büyük tartışmalara neden olan Aquarius ve iki yıl önce Boyhood ile ortalığı kasıp kavuran Richard Linklater’ın yeni kendini-iyi-hisset filmi Everybody Wants Some! ve daha fazlası… Festivalin Keş!f ve Aşk ve Başka Bi’ Dünya başlıklı yarışma bölümleri, birçok belgeseli ve ters köşeye yatıran filmi bir araya getiren diğer bölümleri, özel gösterimleri, söyleşi ve partileri de programı dolduranlardan. Bu yıl 16-26 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek !f İstanbul’un gösterimleri Nişantaşı City’s, Kanyon, Akasya ve Caddebostan Cinemaximum‘larda olacak.

 

Liman @ İstanbul Modern

Arslan Sükan - Suni Patlama, 2009 | Taha Tatlıcı Koleksiyonu

Arslan Sükan – Suni Patlama, 2009 | Taha Tatlıcı Koleksiyonu

10 yılı aşkın bir süredir Karaköy’deki antrepoda ziyaret etmeye alıştığımız İstanbul Modern, yeniden inşa edilmek üzere yıkılacak binasına geçtiğimiz günlerde açılan sergiyle veda ediyor. Yeni sezonla birlikte Karaköy’deki geçici mekanına taşınacak olan müzenin bu son sergisi, yıllardır bir parçası olduğu “limana” göndermede bulunuyor ve Liman başlığını taşıyor. 19. yüzyıldan çağdaş sanata, liman imgesinin bu toprakların görsel sanatlarına nasıl yansıdığını görebileceğin bu seçkide Ara Güler‘den Burhan Doğançay‘a, Gülsün Karamustafa‘dan Serkan Özkaya‘ya birçok değerli sanatçının işleriyle karşılaşacaksın. Venedik Bienali 15. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu için hazırlanan “Darzanà: İki Tersane, Bir Vasıta” projesi de sergilenenler arasında… 28 Ocak‘ta açılan sergi, 4 Haziran‘a dek sürecek.

 

Souad Massi @ Salon

Souad Massi | Fotoğraf: marsm.co.uk

Souad Massi | Fotoğraf: marsm.co.uk

Avrupa ve Amerikalı sanatçılar, cazdan elektronik müziğe farklı türler bir yana yaşadığımız coğrafyanın ve kültürün bir parçası olan Orta Doğu ve Kuzey Afrika müziği bir yana… Her daim beslendiğimiz ve beslediğimiz bu müziği son yıllarda modern sound’larla buluşturan sanatçı ve grupların ünü kendi kentlerinden ve ülkelerinden bizim konser salonlarımıza dek ulaşmış durumda. Şubat ayının ilk günlerinde Babylon’da dinlemiş olabileceğin Fas asıllı Hindi Zahra bunlardan biriydi, önümüzdeki günlerde Salon’da dinleyebileceğin Cezayir asıllı Souad Massi de öyle. Arapça, Fransızca, İngilizce ve Berberice yazdığı şarkıları ve duru vokaliyle dünya müziğini takip eden herkesi büyüleyen Massi, 8 ve 9 Mart‘ta Salon‘da olacak.

 

Animals Türkiye

etkinlik - animals

Şarkıları ve danslarıyla olduğu kadar kostümleri ve dekorlarıyla da göz kamaştıran, uluslararası standartlarda yerli bir müzikal prodüksiyon izlemeye istiyorsan, bu kışın en heyecan verici etkinliklerinden biri olan Animals Musical‘ı kaçırmamalısın! Seni Afrika’nın çeşit çeşit hayvanı, doğası ve mistikliğiyle buluşturacak olan bu müzikal, 110 kişilik dev bir kadro tarafından 12 ve 26 Şubat‘ta UNIQ Hall‘de sahneleniyor. Yetenekli koro ve dansçılarıyla, etkileyici görselliğiyle ve fantastik hikâyesiyle Animals Musical, seni Afrika’ya çağırıyor!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın