Yukarı Çık
25 Kas

“The Office” ve Her Ofiste Rastlayabileceğin 7 Karakteri

office-cast

Televizyonun efsane dizilerinden “The Office”in birbirinden çılgın ve tanıdık karakterlerini hatırlıyor musun?

2001 yılında İngiliz televizyonlarında doğan ve Ricky Gervais‘in patavatsız mizahından beslenen komedi The Office, altışar bölümlük iki sezon ve iki bölümlük bir özel bölüm halinde yayınlanıp ekranlara veda ettikten sonra 2005’te küllerinden doğmuş, okyanusun karşı kıyısında Steve Carell‘ın başrolde olduğu bir Amerikan dizisi olarak 9 sezonluk macerasına başlamıştı. Hiçbir ofisin başına gelmemesini umacağın olayların yaşandığı bu dizinin abarttığı her şeyin ardından az da olsa gerçeklik payı olduğunu kabul etmek gerek. Bu nedenle hepsi birbirinden çılgın ve tuhaf karakterleri de, birebir gerçeği yansıtmasa da sana oldukça tanıdık gelecek. İşte, diziyi izlemediysen bir an önce izlemeye başlamanı sağlayacak, izlediysen anında gülümsemeni sağlayacak o karakterler:

 

Kabus Patron: Michael

office-michael

İçindeki çocuğu işine fazlasıyla karıştıran, gaf üstüne gaf yapan, politik doğrulukla uzaktan yakından ilgisi olmayan, cinsiyetçi ve ırkçı esprileriyle herkesi çileden çıkaran ama tüm bunlara rağmen herkesin sevdiği bir adam… Tüm patronlar gibi, ofiste varlığı bir dert, yokluğu yara olan figürü o. The Office çokça güldüren, çokça ‘yok artık!’ dedirten bir dizi olmasını kusursuzca yazılmış bu karaktere ve Steve Carell’in oyunculuğuna borçlu.

***

Ofisin Yağcısı: Dwight

office-dwight

Fazlasıyla ukala, fazlasıyla şikayetçi, fazlasıyla bilgiç ve en çok da kraldan çok kralcı. Avrupa’dan gelen köklerini ve kolonyal gelenekleri sürdürmekte kararlı, insanların vahşi hayvanlar gibi, sadece avlanmak ve üremek için yaşaması gerektiğini düşünen, fahri şeriflik, gönüllü itfaiyecilik ünvanlarına ve çeşitli dövüş sporlarındaki ustalıklarına rağmen maruz kaldığı şakalardan sıyrılamayan bir kaybeden. – Tabii unutmadan, müdür yardımcısı değil, müdürün yardımcısı. Bu kadar sinir bozucu düzeyde olmasa da her ofiste Dwight’tan bir parça taşıyan birilerine rastlayabileceğini biliyorsun; en azından hiçbirinin Rainn Wilson‘ın canlandırdığı kadar sinir bozucu olamayacağını da.

***

Ofisin Yakışıklısı: Jim

office-jim

Jim, her ofiste bulabileceğin, işini, patronunu, çalışma arkadaşlarını hatta genel olarak hayatı ciddiye almıyor gözüken; belki de bu yüzden başarılı ve mutlu olan karakter. Yaptığı şakalar özellikle Dwight’a zor anlar yaşatsa da, herkesin sevdiği ve yerinde olmak istediği bir insan olan Jim, diziyi izlerken mimikleriyle senin hislerine tercüman olan John Krasinski tarafından canlandırılıyor. Eğer bekarsan ve ofiste platonik duygular beslediğin bir erkek ya da kadın varsa, Jim idolün olmalı. Sonuçta o The Office‘in başta imkansız gözükse de sonradan en büyük romansı haline gelen aşkının taraflarından.

***

Ofisin Meleği: Pam

office-pam

Sürekli yanlış anlaşılmaların, patron kaynaklı hataların, krizlerin ve felaketlerin yaşandığı bir ofiste birinin iyimser ve sorun çözücü olması gerekiyor değil mi? İşte Jenna Fischer‘ın canlandırdığı Pam, hayat doluluğu, kıvrak zekası ve yaratıcılığıyla bu görevi üstleniyor. Diğer yandan Pam, her ofiste olduğunu varsaydığımız o başarılı yükselme hikayelerinden, kariyer dönüşümlerinden birine sahip. Her ofise bir Pam lazım!

***

Ofisin Huysuzu: Angela

The Office

Eğer ofisinizde bir Angela varsa, onu biblolarla bezeli, duvarları posterlerle kaplı köşesinde kendi haline bırakmanız yararınıza olacaktır. Dizinin en her şeye karşı çıkan ve somurtkan karakteri olsa da somurttuğu ve itiraz ettiği her şeyin bir komedi unsuru olarak geri dönmesi kaçınılmaz. Angela Martin‘in canlandırdığı Angela, dizinin en şaşırtıcı karakterlerinden biri; neden, çünkü kendiyle çatışıyor!

***

Ofisin Mutsuzu: Toby

office-toby

Ne yazık ki yanlış olsa da, her toplumda, her toplulukta olduğu gibi The Office‘te de suçu atacak, tüm kötülüklerden sorumlu tutulacak birine ihtiyaç var. Patron Michael’ın hedefindeki isim İnsan Kaynakları Sorumlusu olan Toby; çünkü o aileden değil, şubeye değil, merkeze bağlı olarak çalışıyor. Üstelik saçma kurallarla, şikayet formlarıyla ve uyarılarla herkesin canını sıkıyor! Toby’i dizinin yaratıcılarından olan ve birçok bölümün yönetmen koltuğunda da oturan Paul Lieberstein, aşırı derecede bir sakinlikle canlandırıyor. Lütfen, Toby’lere iyi davranalım!

***

Ofisin Gizemlisi: Creed

office-creed

Hakkında hiçbir şey bilmediğiniz, yaşını kestiremediğiniz, hatta ne iş yaptığını bile bilmediğiniz o adam/kadın var ya, işte o… Dizideki rolü çok ufak, replikleri çok az olsa da en büyük kahkahaları attıran, en tahmin edilemez cümleleri sarf eden Creed, bir başka tuhaflık olarak, kendisini canlandıran oyuncuyla aynı ad ve soyadı taşıyor. Yoksa Creed, gerçekten Creed mi?

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın