Yukarı Çık
13 Şub

Tutkularının Peşinden Giden Bir Sarı Yakalı: Ayseli İzmen

Leona_Soyleona_cerceve,

Kurumsal hayatı bırakan, tutkularının peşinden koşan Sarı Yakalılar’dan biri de Ayseli İzmen!

Ayseli merhabalar! Öncelikle seni daha yakından tanıyabilir miyiz?

Merhaba! 1991 yılında İstanbul’da doğdum. Üniversiteyi Kanada’da bulunan McGill üniversitesinde okudum. Strateji ve pazarlama eğitimi aldım. Akabinde kariyerime İstanbul’da kurumsal bir alkollü içecek firmasında başladım. Daha sonra Londra’da bulunan Le Cordon Bleu’den şarap ve gastronomi diploması aldım. En sevdiğim şeyler yemek, şarap, keşif, seyahat, gün batımı, spor, fotoğraf, dans ve müzik. Hayatı dolu dolu yaşamak beni çok mutlu ediyor.

Screen Shot 2017-02-08 at 11.24.18

 

Kurumsalı bırakıp, kendi işini kurma hikayenden bahseder misin? Zor oldu mu bu süreç?

Aslında kurumsalı bırakmam hiç zor olmadı ama bir gün geri dönmem gerekirse belki zor olabilir! Ben hep farklıydım kurumsal kültüründen. Ben tutkumun peşinden gittim. Pazarlama ileride başarılı olabileceğim bir alandı. Ama ben sürekli bilgisayar başında durmak istemiyordum. Çok hareketli bir yapım var. İnsan ilişkilerim de iyi. Bu yüzden kurumsal hayatı bırakmak hiç zor olmadı.

Şu an neler yapıyorsun? Günlük rutinlerinden ve yaptığın işlerden bahsedebilir misin?

Şu an ciddi bir şekilde WSET Diploma sınavına çalışıyorum. Yaklaşık olarak iki yıl sürecek bir macera. Onun dışında her gün mutlaka yeni bir şarap deniyorum. Her gittiğim ülkeden şarap topladığım için koleksiyonum çok arttı. Onun dışında instagram’da her gün bu kültür ile ilgili farklı bilgiler paylaşıyorum. Bir de kendi blogum ve yazı yazdığım çeşitli mecralar var.

 

Screen Shot 2017-02-08 at 11.19.54

 

Tutkusunun peşinden koşmak isteyen, kurumsalda çalışan Sarı Yakalı’lara önerilerin neler?

Öncelikle ilk söylemek istediğim şey kendi işini yapmak çok daha zor, stresli, ve çalışma saatleri oldukça fazla. Yük artık tamamen sende. Bir de bu işin gelir tarafı var. Bir ay kazanıp diğer ay kazanmama durumu olabiliyor. Bunlara hazırlıklı olmak lazım. O yüzden ben kendi işimi yapacağım daha rahat olacağım diyenler bir kez daha düşünsün. Ama günün sonunda kendi işini yapmanın verdiği tatmin ve zevk sanırım her şeyi örtüyor!

İstanbul’da şarap içmekten en çok keyif aldığın mekanlar hangileri?

Belirli bir mekan yok aslında. Bu tarz genellemeler yapmayı sevmem ben. Yanımda sevdiğim arkadaşlarım varsa her yerde şarap içebilirim. Ama gün batımlarını çok severim. Bu yüzden gün batımı olan her yer benim için şarap içmeye en uygun yerlerdir. Ama en sevdiğim mekanlar Backyard ve Mangerie.

 

Screen Shot 2017-02-08 at 11.22.02

 

Şarap hakkında daha çok öğrenmek isteyen çok insan var; nereden başlamalarını ve ne yapmalarını önerirsin?

Ben Mehmet Yalçın ile başladım, IWSA’de verilen WSET ile devam ettim. Mehmet Bey’in kursları iyi bir başlangıç. WSET ise tutkusunu biraz daha ciddiye alanlar için mutlaka alınması gereken bir eğitim. Bu iki eğitimi de tavsiye ederim. Ben de her ay çeşitli etkinlikler düzenliyorum. Onlara da katılabilirler (Ürün yerleştirme yapılmıştır:) Son olarak olabildiğince tadıma katılmak lazım. Aromalar tek derste anlaşılmıyor 🙂

Şarap konusunda Türkiye başarılı bir ülke. Peki hangi ülkelerin ve hangi cins üzümleri seviyorsun?

Türkiye benim canım yurdum. Acısı ile tatlısı ile Türkiye’yi çok seviyorum. Özellikle Türk şaraplarının önü çok açık. Ben bütün şarapları severim ama sanırım İtalyan şarapları özellikle Barolo ve Amarone Della Valpolicella favori şaraplarım. Güçlü, tanenli ve karakteri olan şaraplar bunlar. İçmesi kolay değil ama alışınca bırakamıyorsunuz.

Şarapla ilgili muhtemelen bilmediğimiz 3 şey söyleyebilir misin?

  • Şarabı açtıktan sonra mantarı kapatırken açtığınız taraftan kapatmalısınız.
  • Diyelim evinizde 3-4 gün önce açılmış bir Kırmızı şarap var. Onu eğer soğuk servis ederseniz o şarabın eski olduğu anlaşılmaz.
  • Baharatlı cipsler ile Kalecik Karası çok güzel bir uyum sağlar 🙂

Seni hafta sonu nerelerde görebiliriz ve hangi sosyal medya adreslerinden takip edebiliriz?

Çok sık seyahat ediyorum. Her ay mutlaka bir ya da iki hafta sonu başka bir şehir ya da ülkedeyim. Buradaysam mutlaka bir konser, müzikal, sergi ya da bir aktiviteye giderim. Backbar’ı çok seviyorum. Soho House’da çok sık gittiğim bir mekan. Zorlu’da bulunan Cup of Joy’a da mutlaka her hafta sonu giderim.

Instagram hesabım: Ayseli.izmen, websitem: www.ayseliizmen.com. Çok yakında YouTube Videolarımda gelecek.

Teşekkürler!

 

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın