Yukarı Çık
15 Ara

Sarı Yakalı’ya İyi Gelecek Umut Verici Fikirler ve Projeler Vol.2

img_1876

#soyleona Dünya’da iyilik adına yapılan öyle projeler var ki, her biri Sarı Yakalı’ya ilham veriyor!

 

2016 Dünyada herkes için zorlu bir yıl oldu. Ama tüm bunların yanında iyi şeyler olmaya devam etti, umut verici projeler gerçekleşti. Yılın son günlerinde negatifliklerden kurtulup yeni yıl için umutla dolmalısın. İşte seni umut ve ilhamla dolduracak 4 proje.

 

Kadıköy Repair Cafe

fotoğraf: farnham.gov.uk

fotoğraf: farnham.gov.uk

 

Tüketimin kontrol edilemediği bir çağdayız. Artık aldığımız ürünleri yıllarca kullanamıyoruz, elektronik aletler bile 2 seneye çalışmaz hale geliyor. Bu durum beraberinde daha fazla tüketimi, daha fazla atığı getiriyor. Repair Cafe bu soruna çözüm olarak “Atma, dönüştür. Onar, yeniden kullan.” sloganıyla atılmış bir adım. Dünyanın farklı yerlerinde uygulanan projede tamirat bilgisi olanlarla eşyalarını tamir ettirmeye ihtiyaç duyanlar ayın belli zamanlarında bir cafe’de buluşuyor. Sürecin tümü ücretsiz işliyor. Türkiye’de Yeryüzü Vakfı’nın uygulamaya geçirdiği proje her ayın ilk pazar günü gerçekleşiyor. Proje tüketim oranını azalttığı gibi birbirinden uzaklaşan insanları bir araya da getiriyor.

Satın alma, kirala mantığıyla çalışan Bumerang’la’nın kurucusu Gizem Ömür Ünsal’la yaptığımız röportaja buradan ulaşabilirsin.

 

The Community Fridge

fotoğraf: darwincommunityarts.org.au

fotoğraf: darwincommunityarts.org.au

 

Dünyamızda açlık ve israf aynı anda yaşanıyor. Sadece Türkiye’de çöpe günlük 5 milyon adet ekmek atılıyor. Bir Amerikalının yıllık yenilebilir atık miktarı 124 kiloyu buluyor. Buzdolabı Topluluğu projesi bu israfın dayanışmayla açlığa çözüm olabileceğini söylüyor. Proje oldukça basit: sokağa yerleştirilen buzdolaplarına tarihi yakın bir sürede geçecek yiyecekler ihtiyacı olanların kullanımı için bırakılıyor. Gönüllüler bu dolaplardaki yiyecekleri ihtiyacı olan kişilere ulaştırıyor ve dolapların temizliğini gerçekleştiriyorlar. Proje bireysel katılımın dışında günlük besin atık miktarının çok olduğu restoran, market, okulların katılımıyla önemli bir değişiklik yaratma potansiyeline sahip.

 

Ze Akımı

gender-equality2

 

Cinsiyet ve cinsel yönelim ayrımcılığı inanması güç olsa da 2016 yılında hala en şiddetli haliyle devam ediyor. En basitinden trans bireylerin kendilerini ait hissettikleri tuvaleti kullanmaları bile bir tartışma konusu olabiliyor. Bu cinsiyet eşitsizliği ve ayrımcılığını en temelde dil yapısında okumak mümkün, Türkçe’deki “bayan” – “kadın” kullanımı akla ilk gelen örnek. Bu konuda dünyada önemli adımlar atılıyor. İngilizce’deki he ve she cinsiyet zamirlerinin yerine “ze” ya da “xe” cinsiyetsiz (gender neutral) zamirinin kullanımı tartışmaya açıldı. Oxford Üniversitesi öğrenci birliğinin yayınladığı bildiri de okul yazışmalarında cinsiyet bariyerini aşmak adına “ze”nin kullanımını öneriyor. Böyle saygın bir kurumda bu adımı atılması oldukça önemli bir gelişme.

 

Together Çalıştayı

15420766_1773984579519867_4936944719484587964_n

 

Göçmen krizi artık görmezden gelinemeyecek bir durum. Ülkelerinde yaşanan savaşlar, kıtlık, olumsuzluklar sonrası farklı ülkelere kaçan göçmenler çoğu zaman yaşamaya başladıkları ülkeyle entegrasyon sorunu yaşıyorlar. Bu durumun üstesinden gelmek için göçmen mutfakları, ücretsiz üniversiteler gibi birçok proje gerçekleştiriliyor. Bu projelerin bir diğerini de Türkiye’de Uniq Galeri hayata geçiriyor. Türkiyeli ve Suriyeli sanatçılar galeri bünyesinde düzenlenen “together” isimli çalıştayda sanat üretimi için bir araya geliyor. Beraberlik teması iki kültür arasında iletişim ve paylaşım ortamı kuruyor. Proje ziyarete açık ve 18 Aralık’a kadar devam ediyor.

Yaşanan tüm olumsuzluklara karşı dünyada umut verici projeler ve iyi insanlar çoğalmaya devam ediyor. Bu konu hakkındaki ilk yazımıza buradan ulaşabilirsin Sarı Yakalı!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın