Yukarı Çık
7 Şub

Sarı Yakalı’nın Vazgeçemediği Avrupa Lezzetleri

spaghetti-bolognese-2-of-1

Avrupa lezzetlerinin birçoğunu ülkemizde de yiyebilsek de, onları yerinde denemek çok başka oluyor!

Sarı Yakalı bir şehre gitmeden önce, gezilmesi gereken yerleri araştırdıktan hemen sonra oranın lokal lezzetlerine odaklanıyor. Bildiğimiz tatların asıl nerede yenmesi gerektiğini Sarı Yakalı’nın araştırmalarını kolaylaştırmak için yazdık!

Tiramisu / Roma, İtalya

Tiramisu

Fotoğraf: fabioviviani.com/tiramisu/

Tiramisu hepimizin vazgeçemediği bir İtalyan lezzeti; kelime anlamı ise “Beni neşenlendir.” Peki Mascarpone peyniri ile yapılan tiramisuyu hiç Roma’da denedin mi Sarı Yakalı? Roma’da Aşk Çeşmesi’nin çok yakınında bulunan Pompi, dünyanın en güzel tiramisusunu yapmasıyla ünlü. O zaman biraz hayal kuralım… Yanında bir kadeh tatlı şarap Bloom ile tiramisuyu deneyimlemen lazım!

***

Spaghetti Bolognese / Bologna, İtalya

Bolonez

Fotoğraf: recipetineats.com/spaghetti-bolognese

Hepimizin çok sevdiği, her Sarı Yakalı’nın ayda bir kez evde arkadaşlarına yaptığı Spaghetti Bolognese’i yerinde tatmak harika bir deneyim! Bologna’da adını restorana vermiş bu makarnayı Ristorante Bolognese’de denemelisin. Yanına bir kadeh Cabernet Sauvignon ile dillere destan bir öğün yaşayacaksın.

***

Schnitzel / Viyana, Avusturya

schnitzel

Fotoğraf: phoenixandphoenix.net

Avusturya mutfağından, gayet ince kesilmiş bir dilim dana veya tavuk etinin sırasıyla una, yumurta sarısına ve galeta ununa bandırılarak kızgın yağda kızartılmasıyla yapılan bir yemek türü olan Schnitzel’i Viyana’da yemen lazım. Viyana’nın en meşhur restoranlarından Figlmüller’de, schnitzel’inin yanında soğuk bir kadeh Sauvignon Blanc içmeyi unutma.

***

Sufle / Paris, Fransa

chocolate-souffle-med107742_horiz

Fotoğraf: marthastewart.com

Şimdi geldik belki de Avrupa lezzetlerinin en ünlüsüne; çikolatalı sufleye! Fransa’nın her yerinde tatlı menülerinin en çok tercih edileni olan sufle’yi Paris’te Le Soufflé’de yiyebilirsin. Yanında bir kadeh Merlot olsa, hiç fena olmaz gibi. Değil mi Sarı Yakalı?

***

Peynir Fondü / Cenevre ve Lozan, İsviçre

Fondue

Fotoğraf: foodnetwork.com

İsviçre’ye özgü eritilmiş peynirli yapılan Peynir Fondü, 1930’da İsviçre Peynir Birliği tarafından ulusal yiyecek olarak sunulmuş. Uzun çatallara takılan ekmeği peynire bandığın zaman alacağın tadı çok seveceksin. Fondüyü Lozan’da Pinte Besson’da ve Cenevre’de Auberge de Savièse’da yiyebilirsin. İstanbul’da Les Ottomans’ın içerisinde bulunan Swiss Cafe’de de leziz fondü yapıyorlar, aklında bulunsun!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın