Yukarı Çık
7 Eki

Yavaş Yaşa, Mutlu Ol!

yavas-1

Gittikçe hızlanan, gittikçe daha fazla tüketmeye çağıran düzenden rahatsızsan; yavaş yaşa!

Mutluluğun sırrı her şeyin hızlı, her şeyin tüketim odaklı olduğu günümüzde biraz yavaş ve sade yaşamaktan geçiyor. Çünkü “hayatı, zamanı, dünyayı tüketmemeye” odaklanarak yaşamak, hem sana hem de dünyaya iyi gelecek!

 

Yavaş Yaşa, Sade Yaşa!

yavas-3

Görsel: facebook.com/yavasyasam

Tüketim çılgınlığından, hızlı yaşamaktan ve insanların yaşam tarzı nedeniyle çevrenin, doğanın sürekli olarak zarar görmesinden rahatsızsan, tabii ki yalnız değilsin. Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği, daha iyi bir dünyanın, daha yavaş bir dünyanın mümkün olduğuna inananlarca 2011 yılında kurulmuş. “Hız ve tüketim üzerine kurulu olmayan, insana ve diğer canlılara zarar vermeyen, geleneklerin, tarihin, doğanın, yerel üretimin korunduğu ve desteklendiği bir yaşamın mümkün olduğuna inandıklarını” söylüyorlar. Çeşitli projeler, yayınlar aracılığıyla ve en önemlisi yavaş yaşamanın faydalarını anlatarak daha güzel bir dünya hedefliyorlar.

yavas-4

Fotoğarf: facebook.com/CittaslowTurkiye

Yavaş yaşamı destekleyen bir diğer organizasyon, bu kavramı kent ruhu, sürdürülebilir kalkınma ve yavaş yemekle birleştiren Cittaslow hareketi. İtalya merkezli bu hareket, belli kriterlere göre dünyanın 30 ülkesinde seçilen 208 kentten oluşuyor. Tüketmeye, harcamaya, yok etmeye ve hızlı yaşamaya yer olmayan bu kentler bu özellikleri ile kalkınmayı hedefliyor; dokusuyla, kültürüyle, sosyal yaşamıyla ve en önemlisi gıda üretim ve hazırlama yöntemleriyle yavaş yaşam hareketiyle birebir örtüşüyor. Sen de hafta sonlarında ya da tatillerinde Türkiye’deki sayısı 11’i bulmuş olan bu “yavaş şehirleri” ziyaret edebilir, hatta kısa vadede bu kentlerden birine yerleşerek yavaş ve sürdürülebilir bir yaşama destek olabilirsin: Akyaka (Muğla), Gökçeada, Halfeti (Şanlıurfa), Perşembe (Ordu), Seferihisar (İzmir), Şavşat (Artvin), Taraklı (Sakarya), Uzundere (Erzurum), Vize (Kırklareli), Yalvaç (Isparta), Yenipazar (Aydın).

yavas-1

Fotoğraf ve Kapak Fotoğrafı: facebook.com/yavasyasam

Yavaş yaşamının yanı sıra sade yaşamak da oldukça önemli… İhtiyacın olmayan şeyleri biriktirmek, kullanacağın özel bir günü bekleyen eşyaları bir kenarda bekletmek, işlevini yitirmiş ama hatırası olan eşyaları atmaya kıyamamak, beğenmediğin hediyeleri ayıp olur diye saklamak, sade yaşamın en büyük düşmanları. Yaşamını az ama öz eşyayla, giysiyle ve ürünle sadeleştirmek, seni hem daha az tüketmeye itecek hem de daha ferah, daha huzurlu, daha rahat yaşamanı sağlayacak. Sade yaşamın püf noktalarını öğrenmek ve yaşam tarzını değiştirmek için gereken ilhamı almak için Begüm Başoğlu ve Ege Erim‘in Sade adlı kitabını okuyabilirsin.

 

Paylaşım Ekonomisine Katkıda Bulun!

Yavaş yaşamı desteklemenin, kaynakları daha az tüketmeye ve dünyayı korumaya katkıda bulunmanın bir yolu da paylaşım ekonomisine katkıda bulunmak. Sahibi olduğun fakat kullanmadığın eşyaları ihtiyacı olanlara ödünç vererek ya da kiralayarak değerlendirmeyi temel olan bu düzen, günümüzde birçok uygulamayla hayata geçmiş durumda.

yavas-5

Görsel: facebook.com/bumerangla

Paylaşım ekonomisini destekleyen uygulamalara verilebilecek en güzel örneklerden biri geçtiğimiz yıl içerisinde hayata geçen Bumerangla. Spor ekipmanından, müzikal enstrümanlara, kameralardan büyük bavullara, sahip olduğun birçok değerli fakat az kullanılan ürünü başkalarına kiralamanı ya da kısa süre kullanacağın bir ürünü satın almak yerine başkasından kiralamanı sağlıyor Bumerangla. Örneğin böylece deponun bir köşesinde duran, yıllarca kullanmadığın o patenler bir hafta sonu arkadaşlarıyla paten kaymak isteyen birini mutlu edebilirken, sen de evinde vereceğin parti için ses sistemini satın almak yerine halihazırda ona sahip olan birinden kiralayabiliyorsun.

yavas-6

Görsel: facebook.com/BlaBlaCar-844959148888107

Üstelik paylaşım ekonomisi çok daha büyük paylaşımlar için de faydalı: Otomobilini, yolculuğunu hatta evini paylaşmayı ya da kiralamayı sağlayan birçok uygulama gün geçtikçe artan kullanıcı sayılarıyla tüketim çılgınlığını biraz olsun azaltmayı sağlıyor. BlaBlaCar ya da YolYola gibi uygulamalarla kısa mesafeli yolculuklar ya da uzun yol seyahatlerinde aracındaki boş koltukları aynı yöne giden insanlara ayırarak yol masraflarını bölüşebiliyor, ayrıca yalnız yolculuk etmemiş oluyorsun. Evindeki boş odayı Airbnb ya da EvimiTut gibi uygulamalarla kısa ya da uzun süreli olarak başkalarına kiralayabiliyor ya da hiçbir karşılık beklemeden kanepeni ya da fazla yatağını dünyanın herhangi bir yerinden gelecek misafirlere CouchSurfing ile açabiliyorsun.

Yavaş ve sade yaşayarak, başkalarının daha fazla tüketmesine göz yummak yerine sahip olduklarını paylaşarak kendi yaşamını ve başkalarının yaşamını güzelleştirebileceğini unutma!

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın