Yukarı Çık
5 Eyl

Yolu Gözlenen Etkinliklerle Yeni Sezon Başlıyor!

10689636_703321296409033_4162995482866574514_n

Güncel etkinlikleri takip eden Sarı Yakalı için eylül, yeni sezonun başlangıcı demek!

Eylül geldi mi şehir türlü etkinlikle, kültür ve sanatla dolmaya, yeniden canlanmaya, görsel sanatlardan sinemaya, tasarımdan müziğe birçok alanda yolu gözlenen organizasyonlar, etkinlikler ve festivaller programlarını açıklamaya başlıyor… İşte sonbahar boyunca hafta sonlarımızı güzelleştirecek etkinlikler:

 

Garden Sale | 1-2 Ekim 2016

Fotoğraf ve Kapak Fotoğrafı: facebook.com/GardenSaleEvent

Fotoğraf ve Kapak Fotoğrafı: facebook.com/GardenSaleEvent

Beş yıldır samimi tasarımcı ve tasarım ürünleri bir araya getirirken bir panayır ortamı sunan, müzik ve eğlenceyle renklenen açık hava etkinliği Garden Sale, bu yıl 1-2 Ekim hafta sonu, bir kez daha KüçükÇiftlik Park‘ta gerçekleşecek. Bir yanda tekstilden takıya, vintage objelerden endüstriyel tasarım ürünlerine ilgini çekecek tasarımlar, bir yanda atölye çalışmaları, sokak müzisyenleri, swing jazz session’lar… Gün boyunca keyifli vakit geçirdikten sonra çimenlerin üzerinde Sattas (Cumartesi) ve FOURinthePOCKET (Pazar) ile bir müzik ziyafeti de seni bekliyor!

 

Filmekimi | 7-16 Ekim 2016

ARRIVAL

Arrival

Cannes, Venedik ve Toronto gibi sinemada yeni sezon neler izleyeceğimizi, ödül sezonunun koşucularının kimler olduğunu belirleyen öncü festivallerde gösterilmiş, merakla beklenen filmler yine Filmekimi‘nde olacak. Henüz tamamı açıklanmayan programın gösterimi kesinleşen filmleri bile heyecanlanmak ve biletlerin satışa çıkacağı günü beklemek için yeterli. Bu yıl Filmekimi programında yer alacak filmler arasında Ken Loach‘un Altın Palmiye ödüllü I, Daniel Blake‘i, Dennis Villeneuve imzalı merak uyandıran bilimkurgu Arrival ve Xavier Dolan‘ın yeni filmi Juste le fin du monde gibi yapımlar dikkat çekiyor. İlham verici ve kaliteli filmler izlemek için 7-16 Ekim tarihleri arasında akşam saatlerini ve hafta sonunu boş bırakman şart!

 

3. İstanbul Tasarım Bienali | 22 Ekim – 2 Kasım 2016

Beatriz Colomina / Mark Wigley | Fotoğraf: Muhsin Akgün

Beatriz Colomina & Mark Wigley | Fotoğraf: Muhsin Akgün

İstanbul Tasarım Bienali, bu yıl üçüncü kez, Beatriz Colomina ile Mark Wigley’in eşküratörlüğünde gerçekleşecek. Bir ay süresince “Biz İnsan mıyız?” kavramsal başlığı altında “insan” ve “tasarım” kavramları arasındaki yakın ilişki incelenecek, tasarımın ve dolayısıyla insan evrilmesinin tarihine odaklanılacak. Galata Rum İlköğretim Okulu, DEPO, Studio-X ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri gibi kentin farklı mekanlarına yayılacak olan bienalin kapsamlı programı, katılımcıları ve etkinlikleri çok yakında açıklanacak.

 

Contemporary İstanbul | 3-6 Kasım 2016

Fotoğraf: contemporaryistanbul.com

Fotoğraf: contemporaryistanbul.com

10. yılını kutladığı 2015’te 24 ülke ve 28 şehirden toplam 102 sanat galerisi ve 790 sanatçıyı izleyiciyle buluşturan sanat fuarı Contemporary Istanbul, bu yıl da, 3-6 Kasım tarihleri arasında birçok ülkeden yüzlerce galeri ve sanatçı ile karşımızda olacak. Fuarın alışılmış bölümleri ve paralelindeki Plugin Yeni Medya Fuarı devam ederken, bu yıl ilk kez gerçekleşecek CI Design sanat ve tasarım galerilerini bir araya getirirken, Collectors’ Choice adlı özel sergi de 60 çağdaş sanat koleksiyonundan bizzat koleksiyoncuları tarafından seçilen 100’den fazla eseri izleyicilerle buluşturacak. Sen de her yıl olduğu gibi Contemporary Istanbul’da çağdaş sanatı yakından takip etme fırsatı bulabilir, hatta zevkine ve bütçene uygun bir eseri koleksiyonuna katabilirsin.

 

Ve daha fazlası…

Fotoğraf: facebook.com/makarnafestivali

Fotoğraf: facebook.com/makarnafestivali

Bu sonbahar her zamankinden fazla karnının doyacağı kesin! Son yıllarda sayısı gittikçe artan lezzet festivalleri, çeşitli yiyecek, tatlı, içecek ve içkilere adanmış konseptleriyle dikkat çekmeye devam ederken, yeni sezonu birbirinden ilginç mekanlarda gerçekleşecek bu festivallerle karşılayabilirsin. Bunlar arasında en dikkat çekici olanları, 23-25 Eylül tarihleri arasında Sirkeci Garı‘nda gerçekleşecek Makarna Festivali, 25 Eylül‘de Haydarpaşa Garı‘nda gerçekleşecek Pizza Festivali ve 30 Ekim‘de Maçka Demokrasi Parkı‘nda ağzımızı tatlandıracak İstanbul Maçka Çikolata Festivali. Birçoğu bu yıl ilk kez gerçekleşecek bu lezzet festivalleri, hem üreticiler ve tüketicileri bir araya getirmeyi amaçlıyor hem de çeşitli atölye çalışmaları, tadımlar ve etkinliklerle alanıyla ilgili eğitici ve eğlendirici bir(kaç) gün geçirtmeyi vadediyor. Sen de etkileyici mekanların çatısı altına kurulmuş standları ziyaret ederek farklı lezzetlerin tadına varabilir, bir yandan da kış boyunca evde şarabının yanına hazırlayacağın güzel yemekler için malzeme ve marka seçimini kolaylaştırıp dünyaca ünlü şeflerden tüyolar alabilirsin.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın