Yukarı Çık
27 Eyl

Yeni Sezonda Sahneler de Dopdolu!

etkinlik-kapak-matejtrasak-com

Etkinlikler, sergiler ve filmleri yakından takip eden Sarı Yakalı, sahne sanatlarını da ihmal etmez!

Yeni sezonda yolunu gözlediğimiz etkinlikleri, sanatla dolu bir sonbahar için önerilerimizi ve son olarak Filmekimi’nde kaçırmaman gereken filmleri sıraladık. Fakat tabii ki İstanbul’un capcanlı kültür ve sanat hayatı birkaç yazıya sığacak gibi değil! İşte şehrin tiyatrolarında parlayan oyunlardan müzikallere, farklı konser deneyimlerinden festivallere, şehrin sahne sanatları cephesinden birkaç yeni tavsiye:

 

İstanbul’un Dört Bir Yanı Tiyatro!

Bunu Ben de Yaparım! | Fotoğraf: go-dot.org

Bunu Ben de Yaparım! | Fotoğraf: go-dot.org

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve İstanbul Devlet Tiyatroları’nın dışında irili ufaklı birçok özel tiyatro, sezon boyunca yerli ve yabancı oyunlarla, sürprizli ve sert oyunlarla, farklı tiyatro deneyimleriyle izleyici karşısına çıkıyor. Bunlardan en önemlisi, geçtiğimiz yıldan başlayarak Kanyon’daki yeni mekanında performanslarına devam eden dot. dot’un in-yer-face tekniğini kullandığı çarpıcı oyunlarından herhangi birini izleyen, bir sonraki oyunları için sabırsızlanmaya başlıyor. dot, bu sezonu geçtiğimiz yıl büyük ilgi gören iki oyunu, tek kişilik bir oyun olan ve sanat piyasasını eleştiren Bunu Ben de Yaparım! ve Edinburgh’da yolları kesişen bir adam ve bir kadının hikayesini anlatan İki Kişilik Yaz ile açıyor.

En Kısa Gecenin Rüyası | Fotoğraf: artfulliving.com.tr

En Kısa Gecenin Rüyası | Fotoğraf: artfulliving.com.tr

İstanbul’un Anadolu yakasında yaşıyor ya da sık sık Kadıköy’de takılmayı seviyorsan da tiyatro konusundaki seçeneklerin bir hayli fazla. Bugünlerde özellikle Kadıköy ve Moda civarındaki onlarca özel tiyatro, yeni sezonlarına bir bir merhaba diyor. Sende bunlardan Moda Sahnesi‘nde, yaratıcı Shakespeare uyarlamaları En Kısa Gecenin Rüyası ya da Hamlet ve Bütün Çılgınlar Sever Beni, Bira Fabrikası, Roberto Zucco, Seviyoruz ve Hiçbir Şey Bilmiyoruz, Torun İstiyorum gibi oyunlarla yeni sezonu karşılayabilirsin.

 

West Side Story İstanbul’da!

West Side Story | Fotoğraf: zorlupsm.com

West Side Story | Fotoğraf: zorlupsm.com

Birkaç yıldır geniş ve donanımlı sahnesi sayesinde Broadway ve West End kalitesindeki müzikalleri İstanbul’da izlememizi sağlayan Zorlu Performans Sanatları Merkezi, bu sezon seni de sevindireceğine emin olduğumuz yeni bir müzikal haberi verdi. Dünyanın en bilinen ve sevilen müzikallerinden West Side Story, dev bir prodüksiyonla 1-18 Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul’da olacak. Romeo ve Juliet’in hikayesinin modern bir uyarlaması olan ve bu imkansız aşkı New York’un sokak çeteleri arasına taşıyan müzikalin Leonard Bernstein imzalı Maria, Tonight, Somewhere, America ve I Feel Pretty gibi şarkıların diline dolanacağına (hatta daha önce bu müzikali izlediysen adlarını okur okumaz mırıldanmaya başladığına) eminiz.

 

3 Boyutlu Klasik Müzik Deneyimi

etkinlik-vivaldianno

Vivaldianno | Kapak Fotoğrafı: matejtrasak.com

Başta Dört Mevsim Konçertoları olmak üzere birçok barok eseriyle en sevilen klasik müzik bestecileri arasında yer alan Antonio Vivaldi‘nin eserlerine çağdaş bir yorum ve farklı bir deneyim imkanı katan gösteri Vivaldianno: City of Mirrors, 5 Kasım‘da Ülker Sports Arena‘da olacak. Teknolojinin nimetlerinden sonuna dek faydalanan, müzik ve ışığın birbiriyle uyum içinde olduğu ve 3 boyutlu görüntülerle desteklenen bu gösteride kulakların kadar gözlerin de bayram edecek. Gösterinin  solisti ise Çek virtüöz kemancı Jaroslav Sveceny.

 

Yakın Coğrafyamızın Sanatçıları Buluşuyor!

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen sahne sanatları festivali Dünyada Bir Köşe, yakın coğrafyalarda üretim yapan fakat birbirlerinin işlerini deneyimleme ve diyalog kurma fırsatı yakalayamayan sanatçıları bir araya getirmeyi amaçlıyor. Bunu yaparken biz izleyenlere de yakın coğrafyaların sanatsal üretimlerine tanık olmak kalıyor. Bu yıl festivalde, 1-12 Ekim tarihleri arasında, Türkiye‘nin yanı sıra Suriye, Irak, İran, Tunus, Lübnan ve Romanya‘dan performanslar izleyebilmek mümkün. Ayrıca atölye çalışmaları, sergiler ve konserlerle renklenecek festival, Kadıköy ve Beyoğlu‘ndaki çeşitli mekanlarda gerçekleşecek.

SÖYLEONA

Sarı Yakalıların Buluşma Adresi

Yorum Yok

Cevap bırakın